
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 5.7912 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 2 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 5.8 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 5050
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.35394 | $3.53940 |
| 25 | $0.34283 | $8.57075 |
| 50 | $0.32074 | $16.03700 |
| 100 | $0.30008 | $30.00800 |
| 300 | $0.28064 | $84.19200 |
| 500 | $0.26246 | $131.23000 |
| 1000 | $0.23254 | $232.54000 |
| 3000 | $0.19065 | $571.95000 |
